Bármelyik pillanatban bejelentheti Trump: Ukrajna európai pénzből fogja rakétákkal lőni Oroszországot

A csomagban olyan eszközök is lehetnek, amelyek oroszországi célpontokat – akár Moszkvát is – képesek elérni.

Egyes elemzők szerint az oroszok jelenleg a Nyugat vörös vonalait tesztelik.
Az Euromaidanpress arról írt, hogy állandó jelenséggé vált az orosz GPS-zavarás a Balti-tenger térségében, Észak-Lengyelországban, Dél-Finnországban és Németország egyes részein. A polgári repülőgépek rendszeresen kénytelenek tartalékrendszerekre váltani, súlyosabb esetekben pedig alternatív útvonalakra kényszerülnek.
A Finnair már több mint egy hónapja törölte minden észtországi járatát biztonsági okokból
– közölt egy példát lap.
Az összeállításból kiderült, hogy zavarások forrását a NATO-országok a kalinyingrádi katonai létesítményekhez rendelt berendezésekhez kötik, például Boriszoglebszk-2-höz. A műveletek legveszélyesebb tényezője kiszámíthatatlanságuk, mivel a pilóták semmiféle előzetes figyelmeztetést nem kapnak a navigáció elvesztéséről, ami növeli a balesetek kockázatát – hangsúlyozták a cikkben.
Emiatt
a NATO gyorsan kifejlesztett egy R-mód nevű tartalék navigációs rendszert, amely földi rádiójelzőkkel irányítja a repülőgépeket és hajókat, ha a műholdak nem elérhetőek.
A balti és német tisztviselők szerint még ez a rendszer sem elég megbízható egy esetleges baleset megelőzéséhez.
Az Euromaidanpress hozzátette, a tengeri közlekedésben is növekvő zavarokat tapasztalnak, a hajók pozíció-meghatározása romlik a Balti-tengeren, főként Kalinyingrád közelében.
A lap felidézte, a NATO már többször figyelmeztette Moszkvát, hogy ha kereskedelmi repülőgép vagy utasszállító zuhanna le az orosz zavarás miatt,
azt nem balesetként, hanem szándékos eszkalációként kezelnék.
Egy ilyen incidens – a fenyegetés szerint – valamilyen NATO-választ váltana ki, és valószínűleg nem torkollna azonnali nyílt háborúba. Az első lépés valószínűleg közvetett nyomásgyakorlás lenne: azonnali katonai segélynövelés Ukrajnának, beleértve az eddig visszatartott rendszereket, a nyugati védelmi termelés fokozását, és esetleg Ukrajna aktív támogatását az orosz repülőgépek, rakéták és drónok lelövésében – vázoltak fel egy lehetséges forgatókönyvet.
Míg súlyosabb esetben – például több száz ember halálával járó baleset esetén – a NATO közvetlenebb úton is eljárhat, potenciálisan célba véve Kalinyingrád zavaróberendezéseit kibertámadásokkal, titkos szabotázsakcióval, sőt, végső esetben közvetlen katonai beavatkozással az orosz GPS-zavaró fenyegetés megszüntetésére – húzták alá.
Az Euromaidanpress arra is felhívta a figyelmet, hogy
a Kreml célja, hogy tesztelje a nyugati vörös vonalak határait anélkül, hogy maga lépné át azt, abban bízva, hogy valaki más fogja megtenni
ezt a túloldalon.
Nyitókép: Diego Herrera Carcedo
***
Ezt is ajánljuk a témában
A csomagban olyan eszközök is lehetnek, amelyek oroszországi célpontokat – akár Moszkvát is – képesek elérni.
***